زندگي حس غريبي است كه يك مرغ مهاجر دارد

من زنده ام و از جراحي لثه سه دندان؛ جان سالم به در بردم. اينك با فكي آويزان و دهاني پاره پاره و آسفالت شده؛ ولي هنوز زنده؛ باز مي تونم راجع به مهاجرت صحبت كنم.

در راستاي پست قبلي "چرا ونكوور؟-۱" و بحث جالبي كه در پي آمار IRIBNEWS در گرفته است؛ در اين پست به دلايل انتخاب شهر ونكوور توسط خودم مي پردازم. ابتدا بايستي ذكر كنم كه اين ها فقط دلايل تئوريك مي باشند؛ براي آن كه به هر حال يك مهاجر بايستي در ابتدا جايي را براي خود انتخاب نمايد و به هر حال با ذكر دلايلي اين كار را انجام مي دهد.

به نظر من در مورد گراني و بيكاري شهر ونكوور كمي اغراق شده است و چنان كه در پست قبلي گفتم؛ شايد سياست سردمداران استان بريتيش كلمبيا باشد براي جلوگيري از مهاجرت بي رويه. در ادامه من به تحليل برخي پارامترهاي انتخاب شهر را مي پردازم. دوستاني كه مي خواهند منابع اصلي آماري را مشاهده نمايند مي توانند به سايت سازمان مهاجرتي اميرزاده ، ویکی پدیا و سایت رسمی آمار دولت کانادا مراجعه نمايند.

  • ماليات : مي دانيم كه در كانادا مالياتي به نام "مالیات بر خرید استانی" (provincial sales taxes or PST) وجود دارد كه به "ماليات بر کالاها و خدمات دولت فدرال" (federal Goods and Services Tax or GST) اضافه مي گردد. مالیات بر خرید فدرال یا همان GST برابر با (5%) می‌باشد و این مالیات در سراسر کانادا یکسان است؛ ولي مالیات بر خرید استانی (PST) بر خلاف GST در هر استان متفاوت می‌باشد و هر استان مالیات خاص خود را اخذ می‌کند. در این میان كمترين ماليات استاني بعد از استان آلبرتا كه (0%) است؛ متعلق به استان هاي بريتيش كلمبيا و مانيتوبا است(7%). پس مي بينيم كه استان بريتيش كلمبيا از لحاظ ماليات؛ جزو استان هاي با ماليات كم مي باشد.
  • كار : در ميان ده استان كانادا؛ استان بريتيش كلمبيا بعد از استان هاي سسكچوان؛ آلبرتا و منيتوبا كمترين نرخ بيكاري را داراست (1/6 %). يعني به گفته آمار دولت كانادا؛ بيكاري در انتاريو و كبك بيش تر از بريتيش كلمبياست. پيش از آغاز بحران اقتصادي در جهان؛ آمار بيكاري در اين استان (5/4%) بوده و با آغاز بحران به (1/6%) افزايش يافته است؛ ولي چنان چه مشاهده مي شود؛ هنوز از بسياري از شهرها بهتر مي باشد.
  • رشد اقتصادي : از آن جا که استان های مختلف کانادا تا حدود زیادی از نظر اقتصادی نسبت به یکدیگر مستقل هستند و قوانین داخلی مختص به خود را دارند؛ لذا شرایط اقتصادی هر استان با سایر استان ها متفاوت می باشد. بنا بر آمار اعلام شده؛ ونكوور با رشد اقتصادي حدود (3%)؛ رشد بيشتري از ادمونتون؛ تورنتو و مونترال دارد.
  • آب و هوا : بر همگان واضح و مبرهن است كه ونكوور با ميانگين دماي 5/0 درجه در زمستان و 7/21 درجه در تابستان؛ خوش و آب و هواترين شهر اصلي كانادا محسوب مي شود.
  • درآمد و هزينه هاي زندگي : در اين مورد هم كه تبليغ بسياري مي شود كه ونكوور گران ترين شهر كاناداست (و درست هم گفته مي شود)؛ متوسط هزينه سالانه زندگي در ونكوور به عنوان گران ترين شهر حدود 40000 دلار مي باشد كه در تورنتو كه رتبه دوم را داراست حدود 30000 دلار برآورد شده است. يعني اختلاف 10000 دلار در سال كه حدود 850 دلار در ماه و يا 200 دلار در هفته مي شود؛ كه چندان به نظر معني دار نمي آيد. ضمن آن كه بيشترين پارامتري كه اين هزينه را بالا برده است؛ اقساط منزل مي باشد كه در اين شهر بالاست و در صورتي كه شما اجاره نشين باشيد؛ هزينه تان نيز به نسبت كاهش مي يابد. متوسط درآمد سالانه ونكوور نیز در سطح خوبی قرار دارد (حدود 31000 دلار) و "کمترین مقدار دستمزد در ساعت" در این استان 8 دلار در ساعت است که این میزان برابر با میانگین کل در کانادا می باشد. البته به ياد داشته باشيم كه برخلاف آمار كانادايي، در ليست گران ترين شهرهاي دنيا؛ اول تورنتو از كانادا قرار دارد (رتبه 54) و بعد ونكوور (رتبه 64)؛ كه اين هم دليل ديگري بر اين مدعاست كه اختلاف هزينه اين دو شهر معني دار نمي باشد.
  • قيمت خانه : در اين مورد نيز ونكوور با متوسط قيمت خانه حدود 600000 دلار بالاترين رتبه را در ميان شهرهاي كانادا داراست و شهرهاي كلگري؛ تورنتو و مونترال به ترتيب با متوسط قيمت خانه 500000 ؛ 400000 و 300000 دلار بعد از آن واقع شده اند. اين مسئله نيز دو روي سكه را داراست؛ درست است كه شما در ونكوور بالاترين قيمت خانه را داريد ولي وقتي بعد از 30 سال مانند اغلب كانادايي ها اقساط خانه تان را پرداخت كرديد و مالك خانه شويد؛ ملك شما به عنوان سرمايه شما نيز بالاترين قيمت را در كانادا داراست. مشابه اين وضعيت را در قياس بين تهران كه بالاترين نرخ خانه را در كشور داراست و ديگر شهرها مي توان ديد. فردي كه در تهران داراي يك خانه 60 متري در يك محله متوسط باشد؛ در همين دوران ركود خانه؛ داراي سرمايه اي حدود صد و بيست ميليون تومان است. ولي اگر همين منزل را در يك شهر ديگر و در همان محله متوسط داشته باشد؛ سرمايه او حدود شصت تا نود ميليون تومان است.
  • استاندارد زندگي : به طور كلي ونكوور يكي از بهترين مكان‌ها براي زندگي است. موسسه مرسر كه نتيجه مقايسه كيفيت زندگي در شهرهاي جهان را در هر سال منتشر مي نمايد در سال هاي  2001 تا 2003 مقام اول را براي ونكوور و در سال هاي بعدي مقام هاي دوم تا چهارم جهان را براي ونكوور اعلام نموده است. عوامل انتخاب هر شهر را مي‌توان شرايط و ثبات اجتماعي و سياسي، وضع اقتصادي، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش، مسكن، حمل و نقل عمومي و در مجموع 39 عامل كليدي كيفيت زندگي ذكر كرد كه شهر ونكوور همه اين عوامل را در سطح بالايي داراست.

و البته تحقيقي هم كه در همين ماه ميلادي؛ در مجله انگليسي هفتگی(Economist Intelligence Unit - EIU) منتشر شد،  نشان مي‌دهد كه شهر ونکوور راحت ترين شهر در جهان براي زندگي مي باشد. در اين تحقيق؛ صد و چهل شهر جهان؛ بر اساس پنج معيار مهم رتبه بندي شدند: وضعيت بهداشتي؛ تعادل و ثبات؛ فرهنگ؛ محيط زيست و آموزش و زيرساخت ها؛ كه شهر ونکوور کانادا با نود و هشت امتياز از صد امتياز ممكن؛ بهترين شهر دنيا شناخته شد.

و در نهايت باز بايد اعلام نمايم كه تمام اين اطلاعات؛ تئوري بوده و از منابع مختلف و آماري جمع آوري شده است و صد البته انتخاب نهايي را بايستي در عمل انجام داد. شايد با تمام اين تفاصيل پس از مدتي از ونكوور نيز مهاجرت نمايم و رحل اقامت در شهر ديگري بيفكنم؛ ولي چه كنم كه ما مهندسين عادت داريم قبل از انجام هر پروژه اي ابتدا فاز شناسايي و مطالعاتي را انجام دهيم و بعد پروژه را اجرايي نماييم. تمام تحقيقات اين پست؛ فاز مطالعاتي پروژه است كه ممكن است در اجرا تغيير نمايد و هم چنين مهم ترين دليل فراي تمام دلايل فوق اين است كه من در زندگي عادت كرده ام هميشه براي داشتن بهترين ها خيز بردارم و به كم تر از آن قانع نشوم.

"در زندگی ، نکته بامزه ای هست، اگر چیزهای متوسط را نپذیرید، اغلب اوقات بهترین ها نصیبتان خواهدشد"

سامرست موام

پ.ن. هم چنان در مورد اين پست هر گونه بحث طلبگي آزاد مي باشد و مشتاقانه منتظر خواندن ديدگاه هاي شما نيز مي باشم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۸ساعت 10:30  توسط پوريا | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
نام : پوريا
شغل : حسابدار و متخصص مالیاتی
محل سکونت : ونكوور
علت مهاجرت : باشد كه فرزندانم در دنيايي بهتر از دنياي كودكي و جواني من، رشد و زندگي نمايند.
انگيزه ايجاد وبلاگ : شاید که کمکی باشد برای هم وطنان مهاجرم ....

پیوندهای روزانه
مالیات شرکت شخصی و شرکت سهامی خاص چگونه انجام می شود؟
کدام بهتر است، شرکت شخصی یا شرکت سهامی خاص؟
ارزش بیزینس شما برای فروش چقدر است؟ (قسمت آخر)
ارزش بیزینس شما برای فروش چقدر است؟ (قسمت اول)
شما ممکن است بدون آن که خودتان بدانید، دارای بیزینس و درآمد باشید.
مالیات خرید و فروش بیزینس چگونه محاسبه می شود؟
قبل از اقدام به خرید بیزینس ، با یک حسابدار مشورت نمائید
کدام بهتر است؟ خرید یک بیزینس آماده و یا شروع یک بیزینس از صفر....
کمک های مالی دولت کانادا
مزایای مالیاتی
سیستم مالیاتی در کانادا
این جا از دو چیز فرار نمی توان کرد: مرگ و مالیات!
حقوق و مزایا در کانادا
به آفتاب سلامی دوباره خواهم داد .....
و آنک؛ بهاری دیگر آمده است
آب شرب ونکوور
تفاوت های آموزشی
مقصود تویی؛ کعبه و بتخانه بهانه
چرا تونس، تونست؟
چیزهایی که با زلزله نمی لرزند
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اسفند ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۳
آذر ۱۳۹۳
آبان ۱۳۹۳
مهر ۱۳۹۳
شهریور ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
تیر ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
فروردین ۱۳۹۰
اسفند ۱۳۸۹
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
تیر ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
مرداد ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
بهمن ۱۳۸۷
آرشیو موضوعی
مالیات
حقوق
بیزینس
شخصي
كانادا
ونكوور
مهاجرت
معرفي سايت
معرفي كتاب
سفرنامه
شعرهاي ونكووري
پیوندها
موسسه مالی و حسابداری QuickTax
راههای رویایی
پانیذ–پرنده مهاجر
سازمان مهاجرتی پرنده مهاجر
خانه ای در کانادا
اکبر شیخ زاده
شايد همه نگفته هاى من همين باشد !
از مشهد الرضا تا کانادا
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM